Kedy a prečo potrebujete projekt vykurovania

Projekt vykurovania potrebujete pre stavebné povolenie. Podľa projektov pre stavebné povolenie sa však nedá stavať, aj keď si to mnohí myslia a pokúšajú sa o to. Realizačný projekt vykurovania Vám odporúčame dať si spraviť v nasledujúcich prípadoch
1. Pri inštalácii tepelného čerpadla (nevyhnutnosť)
2. Pri stavbe nového domu, kde bude kombinované podlahové vykurovanie s radiátormi
3. Pri stavbe nového domu s radiátorovým vykurovaním
Projekt nie je potrebný pri výmene starého kotla za nový.
Hlavným dôvodom pre vypracovanie projektu odborníkom je úspora nákladov a bezproblémová prevádzka.
Možno to znie nepochopiteľne. Predsa kúrenár to vie najlepšie a netreba mu za projekt platiť.
Za projekt mu síce nezaplatíte, ale výrazne preplatíte v cene väčšieho rozdeľovača, skrinky, množstva potrubia, veľkosti radiátorov, druhu čerpadiel atď. atď.
Vysvetlenie je nasledovné:
Samozrejme každý kúrenár, ale aj projektant si necháva rezervu. Ten prvý niekedy až 200%, druhý cca 15% . Kúrenár pri svojom odhade berie do úvahy veľkosť okna a eventuálne plochu miestnosti.
Projektant – plochu, druh, skladbu obvodového plášťa, formy zateplenia, druhov okien a ich plochy, zateplenie a skladbu podlahy a strechy, orientáciu budovy – jednotlivých izieb na svetové strany, lokalitu a umiestnenie domu. Projekt kúrenia priemerného domu stojí 150 – 200 €.
Remeselník kúrenár je odborník na montáž kúrenia. Projektant kúrenia je odborník na návrh kúrenia. Žiadneho projektanta nenapadne montovať kúrenie.
Úspora materiálu môže dosahovať aj štvornásobok hodnoty projektu. O tepelnej pohode, vzhľadom na vyváženosť systému ani nehovoríme.